Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vycházka Prahou

19. 3. 2018

Vycházka vánoční Prahou

       Sešli jsme se v 14.00 hod. na konečné zastávce tramvají v Hostivaři.

Z nové tramvaje č. 22 jsme měli pěkný výhled po okolí na osvětlené domy, výlohy, stromy. Na Kubánském náměstí byly pěkně nazdobeny živé stromečky, vánoční trh na Mírovém náměstí byl také vyzdoben.

        Naším cílem byl kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Již před kostelem nás překvapil stánek se živými zvířaty, obležený dětmi, které se s zvířaty mazlily. Vstoupili jsme do kostela, který byl plný věřících lidí, tiše jsme prošli kolem k výstavě betlémů snad z celého světa. Svatá rodina zde byla vytvořena ze dřeva, skla, keramiky, kukuřičného šustí, perníku a dalších materiálů podle krajů, odkud výtvor pocházel. Na protější straně, tohoto malého muzea jsou vystaveny části garderoby pražského Jezulátka. Obdivovali jsme jejich krásu a pracnost.

         Dále jsme pokračovali procházkou po Malostranském náměstí, dál kolem kostela        Svatého Tomáše směrem  k Vltavě. Na rohu ulice jsme si všimli opuštěného domu herečky Slávky Budínové. Pak už tu byl most přes Vltavu před Palackým náměstím. Odtud byl krásný rozhled po Vltavě, kde se usadilo obrovské hejno labutí, kachen a dalšího vodního ptactva. A za zády krásný výhled na Pražský hrad.

           Zatím se setmělo a my jsme pokračovali Kaprovou ulicí směrem na Staroměstské náměstí. Už z dálky nás vítala vánoční kometa na vrcholku rozsvíceného vánočního stromu. My jsme ještě navštívili Týnský chrám, který jsme si mohli celý prohlédnout a vychutnat jeho krásu. Po prohlídce jsme se vrátili na Staroměstské náměstí a tady jsme se rozešli. Někdo si dal svařené víno, někdo trdelník a všichni jsme byli pohlceni krásnou vánoční atmosférou.

   Za tuto skvělou vycházku děkujeme paní Vlastě Heroutové, která ji dobře připravila.                  Marie  Matonohová