Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vycházka na Zbraslav

7. 11. 2016

Keltské oppidum z období 5. století  - Zbraslav.

Dne 2. listopadu 2016 jsme se v počtu čtrnácti seniorů zúčastnili turistického okružního výšlapu na Hradiště Závist​ ve Zbraslavi. Opět jsme se přesvědčili, že není možné vždy věřit meteorologům. Oproti prognózám nám počasí nadmíru přálo, ba i sluníčko nám na cestu hřálo.
Zpestřením  hned na začátku, byla prohlídka ZOO koutku, kde nám bylo umožněno zblízka vidět některá zvířata žijící v našich lesích. Při proudu Břežanského potoka jsme uzřeli pomník spisovatele Vítězslava Hálka od známého sochaře Josefa Václava Myslbeka z roku 1876.

Po cca 1,5 km strmém stoupání lesním porostem, jsme dorazili ke kýženému cíli-oppidu. Hradiště Závist bylo největší oppidum v Čechách. Nacházelo se na kopcích po obou stranách Břežanského údolí na pravém břehu Vltavy. Plošina nad dnešní Zbraslaví byla osídlena už od doby  3000 let před naším letopočtem.

Se svou nadmořskou výškou 391m je krajinnou dominantou, viděnou např. i z  pražské Letné.

Na vrcholu na trase žluté značky jsme narazili na tzv. Arcibiskupský altán, od něhož se nám otevřel asi nejkrásnější výhled z oblasti hradiště. Potom jsme se již vydali zpátky do údolí, mnozí klouzající podzimním zlatavým listím. Závěr patřil návštěvě vyhlášené zbraslavské restaurace Škoda lásky.

                                                                 Jiří Brejla