Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týdenní pobyt na Slovensku v Krompachách

7. 11. 2016

 Slovensko-Krompachy

V neděli dne 18. září vyrazilo padesát seniorů Prahy 15 organizovaných ve svazu důchodců ČR jako ZO 10/28 aktivní senioři autobusem na plánovaný týdenní zájezd do Krompachů na východní Slovensko. Při cestě jsme se zastavili na zámku ve Slavkově u Brna. Zámek Slavkov patří mezi nejmohutnější barokní zámky na Moravě a představuje dominantu města Slavkova u Brna. Znám je jako rezidence rodu pánů z Kounic a jako místo, kde v jeho blízkosti se v roce 1805 odehrála bitva tří císařů.

Po prohlídce zámku jsme pokračovali v cestě na Slovensko. K večeru jsme dorazili na místo do Krompachů do hotelu Plejsy. Po ubytování a večeři jsme se od majitele hotelu dověděli, co všechno máme v hotelu k dispozici. Hlavně jsme měli neomezený vstup do Wellness centra. Dle denního rozvrhu byla ráno před snídaní nepovinná rozcvička, po snídani měl každý individuální program. Nabízelo se využití Wellness centra včetně masáží a zábalů, různých her, nebo vycházek do okolí hotelu umístěného v krásné přírodě. Odpoledne po obědě se vyjíždělo na polodenní výlety. Každý den po večeři bylo večerní posezení, kde jsme se věnovali různým činnostem (bingo, poslech hudby a tanec, televize aj.).

V rámci odpoledních výletů jsme první den navštívili město Spišské podhradí, Spišskou kapitolu, která je městskou částí Spišského podhradí a je zde církevní centrum ve Spiši. Ještě jsme navštívili Spišský salaš.

Druhý den jsme vystoupali na Spišský hrad, který je nejrozsáhlejší zříceninou ve střední Evropě a zastavili v obci Žehra na jejíž katastru, se hrad nachází.

Třetí den jsme navštívili Košice, druhé největší město Slovenska. Prohlídli jsme si centrum s pěší zónou. Mimo jiné se ve městě nacházejí čtyři univerzity a ústavní soud SR.

Ve čtvrtek jsme se vydali na rokokový zámek Markušovce který vznikl jako bloková pevnost s kruhovými věžemi v rozích v roce 1643. V okolí zámku je francouzský park, v němž se nachází letohrádek Dardanela. Tentýž den jsme se podívali do historického centra města Levoča, které bylo od roku 1317 městem královským. Centrum města je od roku 2009 zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poslední den pobytu jsme vyjeli na výlet do města Spišská Nová Ves. Město je poprvé písemně doloženo již v roce 1268. Dominantou města je gotický kostel, jehož gotická věž (87m) je nejvyšší stavbou na Slovensku. Navečer jsme se zastavili na Krompašské pouti.

Sobota byl den odjezdu. Po snídani jsme se vyklidili pokoje a odjížděli, směr Stará Bystrica, kde byla poslední zastávka u Slovenského orloje. Orloj byl postaven při rekonstrukci náměstí a byl slavnostně odhalen 18. 7. 2009. Kompozičně orloj představuje sedící madonu. Díky své šindelové konstrukci není jen prvním orlojem ale i největší dřevěnou sochou na Slovensku.

Po shlédnutí orloje jsme se vydali na cestu do Prahy, kam jsme večer šťastně dorazili. Až na to že několik seniorů ke konci zájezdu trpělo zažívacími potížemi, proběhl celý zájezd bez problémů. Jako vždy byl perfektně organizován a zajištěn. Zato musíme poděkovat naší vedoucí paní Janě Topolové.

                                                                                      Josef Zeman