Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senioři v Beskydech

28. 8. 2018

SENIOŘI V BESKYDECH 
 
Poslední červnový týden si aktívní senioři Prahy 15 dopřáli týden v nejvýchodnějších horách ČR - v Beskydech. Ty nám ovšem ze všeho nejdřív ukázaly svou nevlídnou tvář. Pršelo, jen se lilo. Ještěže personál chaty Svoboda v Ostravici ukázal tvář nadmíru vlídnou. 
Kdo by si myslel, že senioři budou jen vysedávat v hospodě nebo na terase, ten by se hodně mýlil. Pro každé odpoledne, někdy i dopoledne, připravila paní Jana Topolová zajímavý program, kterého se všichni jako jeden muž (jedna žena) dobrovolně a rádi účastnili. Navštívili jsme hrad Hukvaldy, z jehož věže byl nádherný výhled na celou severní část Beskyd. Vyjeli jsme lanovkou na Pustevny a prošli se po okolí. Překvapil nás krásně opravený hrad ve Frýdku-Místku, o kterém většina z nás nevěděla, že existuje. Také Štramberská trúba nabídla překrásný výhled, tentokrát na jižní část Beskyd. Místní rodina poštolek s nenasytnými mláďaty a neúnavnými rodiči byla bonusem. Na skok jsme se vydali i k sousedům na Slovensko a navštívili poutní místo v Turzovce, které nás překvapilo svou moderní architekturou. 
A abychom neumřeli hloupí, vyslechli jsme si poutavou přednášku o floře a fauně Beskyd, povídání o Petru Bezručovi, o pěstování, zpracování a využití pohanky a o nenahraditelné funkci včel pro náš život. Zážitkem byla také návštěva chovné stanice psů husky.
I když jsme téměř každý den alespoň trochu zmokli, nikomu to moc nevadilo. Cestou zpět jsme chvíli pobyli  v snad nejmodernějších lázních v republice, v Klimkovicích. Do Prahy jsme odjížděli se smíšenými pocity. Těšili se domů a zároveň nám bylo líto, že je konec. Naštěstí jen jedné z mnoha akcí.
 
Helena Kupková