Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prohlídka Jiráskovy vily

2. 12. 2018

Prohlídka Jiráskovy vily a zahradnictví v Malešicích konaná dne 14. listopadu 2018.

 

Před čtrnáctou hodin se na nástupišti autobusů stanice Skalka začali scházet Aktivní senioři z Prahy 15. Cílem dnešní vycházky byla Jiráskova vila a zahradnictví v Malešicích.

Tato vila nacházející se na západním úbočí vrchu Tábor vznikla z bývalé boudy pro hlídače vinice a skladu zemědělského nářadí. Přestavbami a rozšiřováním se postupně stal v 19. století domek obydlím. Tehdejší majitel Antonín Kopecký měl v úmyslu domek přestavět na velký dům. Jeho záměr však dokončil v roce 1889 až další vlastník objektu Rudolf Engbert a přebudoval jej v reprezentativní sídlo s terasou v ose zahradního průčelí, k níž vedlo po stranách dvouramenné schodiště. Na začátku 20. století koupil už tehdy honosnou vilu se všemi pozemky komorní rada Jirásko, majitel největšího pražského obchodu uhlím a dalších nemovitostí. Zdejší obyvatelé proto vilu nazývají jeho jménem.

Roku 1920 Jirásko pověřil založením parku význačného zahradního architekta Františka Thomayera. Park byl osázen vzácnými dřevinami, z nichž část přežila až do dnešních dnů. Celková koncepce parku v dynamicky modelovaném terénu, svažujícím se do údolí, s množstvím průhledů a malebných romantických scenérií, zůstala zachována stejně jako i tropické skleníky. V roce 1946 byla vila vyvlastněna a o rok později přešla do vlastnictví Hlavního města Prahy. V roce 1954 byla přidělena společně s hrdlořezskou školou Zahradnickému podniku hl. m. Prahy pro podnikové učiliště. Nyní je součástí Botanické zahrady Malešice.

Chladný vzduch sice ohlašoval blížící se zimu, bylo však krásné slunečné odpoledne, lákající k vycházce. Jistě i proto se nás před vstupní branou do parku sešlo 37. Pomalu jsme si prošli park. I podzimní příroda má své kouzlo, některé rostliny se již připravují na zimní spánek, jiné ještě kvetou, barevné listí opadává. Vystoupali jsme k altánku a pokochali se vyhlídkou, v rybníčku napájeném Malou Rokytkou plavali Koi kapři, jejich obří velikost vyvolala představu vánočního stolu. I do vstupní haly vily jsme nahlédli, dnes je v ní zahradnická škola a je pro veřejnost uzavřena. Jakýsi zaměstnanec nás však vlídně přivítal:

„Sem se normálně nechodí, ale když už jste tady, tak si to užijte.“

Všechno, budova i park, bylo upravené, terasu zdobily truhlíky osázené květinami, odborná péče je patrná.

Vrcholem prohlídky byla návštěva skleníku. Vlhké teplé prostředí je ideální pro tropické rostliny a bylo se na co dívat. Kvetoucí banánovníky, cykasy, orchideje různých rodů, kapradiny a jiné a jiné. Pro milovníky květin pastva pro oči.

Prohlídka skončila, někdo ještě navštívil prodejnu květin vedle skleníku, jiní se vydali na cestu k domovu, skupinka zamířila k restauraci Malešická Tvrz.

Bylo to krásné romantické odpoledne.

                                                            Ing. Jiří Řezníček