Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okruh přírodou Dubče

28. 8. 2018

Okruh přírodou Dubče.                                 

  Aktivní senioři Prahy 15

Symbolicky, s příchodem rašícího jara, přesně na jeho úplném začátku, jsme zahájili turistickou sezónu za poznáním.

A k takovému poznávání nám výborně poslouží ten nejstarší prostředek, totiž vlastní nohy. Člověk ani nemusí být světoběžníkem, aby pochopil, že ta trocha námahy za to stojí. Vstupme tedy do světa památek!

První zmínka o Dubči se datuje k roku 1088.

Významnou památkou, na kterou jsme narazili, je původně gotický kostel sv. Petra postavený roku 1362. Přestavěn byl v letech 1867 – 1868 v novogotickém slohu.

Před ním se do výše 28 metrů tyčí památný strom-jasan ztepilý, jehož stáří se odhaduje na 165 let.

Pokračovali jsme Dubči, původně obcí, později byla povýšena na městečko. Další zastávkou bylo terárium, kde je umístěna největší sbírka jedovatých hadů v České republice.

Potom jsme se občerstvili v místní restauraci U Matouškou a pokračovali k baroknímu špejcharu, druhé nejstarší stavbě Dubče ze 17. století, k modernímu vkusně založenému parčíku.

Z nejvyššího místa této zajímavosti, na návrší nad mini vinohradem, jsme zahlédli třpytící se hladinu nedalekého rybníka. Vzápětí jsme k němu sestoupili a podél něj a Říčanského potoka, který se vine v úctyhodné celkové délce dvaceti jednoho kilometru, v sevření místních domků došli k začátku našeho výletu.

                                                                 Jiří Brejla