Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva zámku Chyše

7. 11. 2016

Zámek Chyše

Po letní přestávce zahájili aktivní senioři novou sezonu autobusovým výletem na zámek Chyše, který se nachází v západních Čechách.

První zmínky o něm jsou z roku 1158. To rod Odolenů z Pětipes zde založil hrad se sklepeními a hradním příkopem. Nový majitel byl protivníkem krále J. z Poděbrad. Proto byl hrad roku 1467 královými vojsky dobit. Další držitel Mikuláš z Lobkowicze jej nechal přestavět na renesanční zámek a v roce 1549 jej prodává.

Významnou majitelkou byla v sedmnáctém století Ludmila Kolovratová – Krakovská s druhým manželem J. Michnou. V té době zámek mění podobu na barokní. Zachoval se strop se štukovou výzdobou a malbou.

Dalšími majiteli se dlouhou dobu stává rod Lažanských. Přistavují novogotická cimbuří, bašty na nárožích a novou fasádu. Nynější podoba je z let 1856–1858.

Po válce byl zámek poslednímu majiteli zabaven a používán na jiné účely. Stal se zemědělským učilištěm, pak zde byla škola v přírodě.

U zámku je velký park, který též chátral. V roce 1996 celý areál koupili manželé Vladimír a Marcela Lažanští.  Spolu s Ministerstvem kultury a Památkovým ústavem začali rozsáhlou obnovu. Za tři roky otevřeli pro veřejnost tři místnosti. Nyní je zpřístupněné celé první patro, druhé čeká ještě na opravy. V provozu je koncertní sál s původním nástěnným zrcadlem. K vidění je modrá jídelna, knihovna, sál trofejí, lovecký a dámský salonek. Také je tu pokoj Karla Čapka, který v roce 1947 přijel, aby učil třináctiletého Prokopa IV. Čerpal tu náměty k povídce „Na zámku“ a ke hře „Věc Makropolus“ K zámku patří také pivovar.

Byli jsme překvapeni rychlou a pěknou rekonstrukcí celého areálu. Všem se nám výlet líbil.     

                                                                                 

                                                         Eva Havlíčková