Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva zámku Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem

Aktivní senioři se sešli 1. června 2016 v počtu dvaceti šesti na autobusovém nádraží na stanici metra Českomoravská, aby odjeli v devět hodin autobusem  do města Brandýs nad Labem.

Šli jsme k renezančnímu zámku, který je spravován městem.

Jeho počátek je již roku 1307. Původně to byl gotický hrad, postavený jako mimopražské sídlo císařů a králů. V 15 století jej ozdobili renezančními sgrafity. Pobýval zde často Rudolf II., Karel VI. sem jezdil na lov. Marie Terezie a Ferdinand V. odtud odjížděli ke své korunovaci do Prahy. Zámkem nás provázel kurátor sbírek, který stále doplňuje interiér. V galerii jsme viděli obrazy zde žijících panovníků, pak jejich obytné místnosti a věžní hodinový stroj. V arkádové chodbě jsou historické uniformy vojáků, pušky, helmice a řády. Habsburkové zde pobývali až do roku 1918. Pak zde byla lesní správa a zámek byl upraven na byty zaměstnanců. Nyní je část hotová. V reprezentační místnosti se konají svatby a koncerty. Část se stále upravuje. K zámku patří velká zahrada, která ještě není upravená.  Pasou se tam ovce a kozy, jsou tam kachny a osm pávů.

Po prohlídce šli někteří senioři do muzea. Někdo šel si prohlédnout město,  a někdo jel do Boleslavi. Výlet se nám líbil, počasí přálo.                                             Eva Havlíčková