Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva pivovaru v Benesově

7. 11. 2016

Návštěva pivovaru.

Poslední výlet našeho klubu před prázdninami byl skvěle vybrán a to do pivovaru Ferdinand v Benešově.

Těšili jsme se, že se něco dovíme o výrobě piva a o prostředí, ve kterém se vyrábí, vždyť pivo je náš národní nápoj.

Měli jsme štěstí, že to byl zrovna pivovar Ferdinand, který nás zaujal svojí historii.  Budovy pivovaru byly dostavěny a přestavovány majitelem pivovaru Ferdinandem de Este v roce 1897. Obdivovali jsme s jakou precizností a uměním byl pivovar vybudován. Bylo nám jasné, že dýchala na nás historie.

Pivovarem nás provázel pán David Rýdl a to jsme měli opět štěstí. Pán Rýdl je nadšenec, miluje svoji práci a věnuje se pivovaru zřejmě i nad rámec svých povinností a navíc je výborný vyprávěč, který nás o výrobě piva dokázal velmi populárně poučit.

Dověděli jsme se, že u výroby piva hraje důležitou roli správná teplota. Ta se dosahovala v minulosti za pomoci ledu, bez chladírenských technologií. Pivovar si zajišťoval led a skladoval ho i dopředu na další roky pro případ kdyby nezamrzlo. V moderním pivovaru vyrůstajícím za vlády Ferdinanda de Este se už ale počítalo s chlazením strojním systémem.

Dále jsme se dověděli, že skutečně kvalitní pivo se skládá ze sladu, chmele, vody a pivovarských kvasnic.

Pán Rýdl nám vyjmenoval a vysvětlil spoustu procedur, na jejichž konci vzejde vynikající nápoj – pivo.

V pivovaru Ferdinand v Benešově pracuje celkem třicet zaměstnanců a podle výsledků mají svoji práci rádi a dělají ji s láskou.

 Na všechny otázky která jsme panu Rýdlovi kladli, ochotně odpovídal, a poučil nás, na co se máme zaměřit při výběru a konzumaci piva, aby nám chutnalo a měli jsme z něho požitek.

Na závěr nás pozval na ochutnávku piva, které bylo výborné, chutnalo všem a umocnilo dobrou náladu a pohodu, která vládla celou dobu naši exkurze.

Děkujeme vedení pivovaru, že nám bylo umožněno nahlédnout do historie, sledovat výrobu piva přímo v provozu a děkujeme za vlídné přijetí.

Poděkování také patří našemu Úřadu Městské části Praha 15, paní zástupkyni starosty Bc Jitce Kolářové, která nám tuto pěknou exkurzi zařídila.

 

                                                           Zita Auermüllerová