Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva muzea českého granátu

26. 2. 2017

Návštěva muzea českého granátu

Dne 15. 3. 2017 se třicet pět Aktivních seniorů Prahy 15 zúčastnilo prohlídky Muzea českého granátu v Karlově ulici v Praze 1.

Po milém přivítání a úvodní informaci o vzniku muzea, nám byl promítnut zajímavý film. Seznámil nás s postupem prací při náročné těžbě granátů v Českém středohoří a jeho ručním finálním opracováním, které v dnešní době provádí Družstvo Granát v Trutnově. Po skončení nám byla umožněna prohlídka zasklených stolů a skříní, které byly plné krásných starých i moderních šperků. Výstava v muzeu představuje velký průřez šperkařstvím.  

K vidění jsou zde například šperkovnice, kabelka, náramky, prsteny, náhrdelníky, brože, jehlice, ale i plaketa olympijského vítěze a Zlatý slavík 2009.
O granátech se zmiňovali už filozofové a učenci starého Řecka a Říma. Název granát pochází z latinského slova granum tj. zrno. Jeho tvrdost je 7 až 7,5. Granáty jsou  minerály patřící mezi křemičitany hořečnatou-hlinité. V různých místech světa se těží mnoho druhů například almadin, pyrop, spessartin atd.

Český granát má z nich tu nejkrásnější tmavočervenou barvu, které se lidově říká, že je to barva holubičí krve. Granáty se užívaly k rituálním účelům, ale i k léčbě. Je to prý kámen se silnou schopností dodávat energii, posiluje vůli a sebedůvěru.
Po skončení prohlídky muzea se část účastníků prošla po Karlově mostě a druhá skupina zakončila krásný zážitek sladkou tečkou v cukrárně.     

                                                                                             Anna Slámová