Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celodenní výlet do Kadaně

28. 8. 2018

                                   Celodenní výlet do Kadaně

 

S příchodem jara má náš klub naplánované jednodenní zájezdy v Čechách. Tentokrát jsme vybrali v severních Čechách někdejší královské město, v současnosti jedno z nejkrásnějších – Kadaň.

     Počasí nám přálo, nebylo velké teplo jako v posledních jarních dnech a dokonce během cesty pršelo, což vzbuzovalo obavy , že prohlídka Kadaně nebude v dešti příjemná. Po příjezdu do města přestalo pršet a osvěžené královské město nás vítalo v plné kráse. Prošli jsme Mikulovskou bránou, která v minulosti sloužila jako městské opevnění. Před námi se otevřelo zrenovované historické náměstí s opravenými domy s citem pro barvy a detaily, s osvěžujícím vodotryskem a vzbuzovalo to v nás pocit, že jsme se ocitli v pohádce.

    Naprostou raritou je nejužší ulička v republice zvaná Katova, která vede z náměstí k hradbám. Samozřejmě, že jsme si ji prošli a hradby nás taky zaujali, všude dýchala minulost. Dověděli jsme se, že na konci 13. století vzniklo středověké opevnění okolo Starého města, jehož srdcem byl Kadaňský hrad. Podle historických pramenů na hradě pobýval král Václav II.

 Český král a římský císař Karel IV. hrad navštívil hned dva krát. Procházka po hradě, kde před mnoha staletími kráčeli skuteční čeští panovníci vzbuzovalo v nás až mystické pocity. Průvodce hradem, vzdělaný a milý člověk nám populárně popsal historii hradu. Mimo jiné, že výnosem Marie Terézie byl přestaven na kasárna, částečně z ekonomických a taky společenských důvodů. Koncem 19. století patřil hrad armádnímu eráru. Za zmínku stojí, že v kasárnách si odbýval vojenskou službu budoucí fotograf Josef Sudek, nebo spisovatel a malíř Josef Čapek.  Dnes se hrad využívá jako dům s pečovatelskou službou, knihovna, obřadní síň a část prostoru je určena výstavám.

 Překrásná procházka byla po nábřeží Maxi psa Fíka, kde se nedávno objevila replika Staroměstského orloje. Orloj není funkční, ale nikomu to nevadí a obyvatele i turisté se z překrásného díla těší.

  Kadaň slavného pohádkového psíka adoptovala. Stalo se to proto, že autor pohádek Rudolf Čechura jako mladík, si v Kadani přivydělával prodejem ovoce a zeleniny a herec, který ho namluvil, Josef Dvořák absolvoval zde divadelní praxi.

  Zbytek času jsme věnovali dobrému jídlu a poseděli v cukrárně při kafíčku a tím jsme umocnili pěkné zážitky z celého dne.

                                                                                                      Auermüllerová Zita