Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autobusový zájezd na hrad Grabštejn

16. 10. 2018

Autobusem na hrad Grabštejn.

Dne 3. 10. 2018 podnikli Aktivní senioři Prahy 15 autobusový výlet do severočeského kraje, konkrétně do oblasti nazvané „ Troj zemí „ – Česka, Německa a Polska. Zde na skalním ostrohu, poblíž města Hrádek nad Nisou, stojí hrad Grabštejn. Je to původně gotický hrad ze 13 století, který byl v 16 století přestavěn na renezanční zámek. Objekt měl pohnutou historii – války, požáry a i nedostatek peněz majitele Jiřího Mehla ze Střelic. Od roku 1586 grabštejnské dominium vystřídalo několik majitelů: bibliofil Ferdinand Hoffmann z Grún Búchlu, páni z Černous a nakrátko i Albrecht z Valdštejna. Následně pak Jan Hartvík z Nostic a Matyáš Adam z Trauttmannsdorfu. Roku 1704 hrad kupuje Václav Gallas a vzápětí ho odkazuje svému synovi. Ten veškerý majetek předává vzdálenému příbuznému Kristiánovi Filipovi z Clamu. V té době hrad sloužil pouze úřednictvu a panstvem nabyl obýván. Za jeho držení nechal přebudovat starý úřednický dům i předhradí na klasicistní zámek, který sloužil rodu Clam-Gallasů jako letní sídlo.

Posledním mužským potomkem rodu Clam-Gallasů byl František, který před smrtí kolem roku 1930 přenechal veškerý majetek svým sedmi dcerám a majitelkou se stála Marie Clam-Gallasová se svým manželem Karlem Podstadským z Lichtensteina. Po první světové válce zde zbudovali malé rodinné muzeum a od roku 1943 hrad zpřístupnili turistům.

Dekretem prezidenta republiky Eduarda Beneše č. 12/1945 Sb. Clam-Gallasové o hrad přišli a nastala doba postupného chátrání.

Od roku 1954 sloužil hrad Československé lidové armádě a byl spravován vojenskou ubytovací správou. V roce 1970 byl hrad předán Krajskému středisku státní památkové péče v Ústí nad Labem. Armáda si ponechala spodní část hradu, kde má dodnes středisko výcviku služebních psů. Z horní části se za několik let, díky vandalům, hledačům pokladů a zlodějům stala zřícenina.

 V roce1990 začíná velká oprava díky Státnímu památkovému ústavu v Ústí nad Labem, která je završena roku 2010 otevřením hradu pro návštěvníky.

Tolik k historii hradu. Do toho přijíždíme my a díky mladé, sympatické průvodkyni obdivujeme tento klenot středověku, který uvést do současného stavu stálo mnoho úsilí i finančních prostředků. Procházíme komnaty úředníků, panstva, společenský sál, zdejší skvost – kapli zasvěcené Sv. Barboře, patronce zdejších horníků a také navštěvujeme věž, ze které je rozhled na dříve zmíněné  Troj zemí.

Obohaceni o hezké zážitky a informace o tom , jak žili zdejší páni, úředníci i lid se vracíme zpět do reality. I sluníčko k nám bylo příznivě nakloněno a dalo nám nahlédnout cestou do Liberce na stříbrnou stavbu pana architekta Hubáčka -hotel Ještěd. Čas oběda a poté cesta k domovu. Ta proběhla  díky panu řidiči bezpečně a nám nezbývá než poděkovat jemu i Jiřímu Brejlovi za vydařený výlet. Budeme se těšit na další akci.

 

                                                                        O. Slavata