Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autobusový zájezd do Bechyně

16. 10. 2018

Autobusový zájezd do Bechyně.

 

Po uplynulých prázdninách začala opět činnost organizace Svazu seniorů ČR 10/28, „ Aktivní senioři „ Praha 15. První autobusový zájezd se uskutečnil 18. září 2018 do města Bechyně nad Lužnicí.

Toto jihočeské město, na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, je proslulé řadou historických památek, keramickou výrobou, lázeňstvím i atraktivním přírodním prostředím.  Vzniklo již v 9. století ze slovanského hradiště. Po roce 1167 sloužilo jako sídlo církevních správců jižních Čech. Osada se rozrůstala a v roce 1323, za vlády Jana Lucemburského byla povýšena na město, které bylo nově vyměřeno, opevněno a tak odolalo husitským nájezdům i třicetileté válce. Od roku 1751 je Bechyně významným městem Jihočeského kraje.

My jsme navštívili zámek a klášter. Bechyňský zámek vznikl z přemyslovského hradu ve 13. století. Za vlády rodu Šternberků v 15. a 16. století proběhla rozsáhlá přestavba z níž je zachována pozdně gotická síň, s originální síťovou klenbou, ukončena žebry se šternberskými hvězdami. Další unikátní architekturou je klenutá síň, v jejímž středu je pískovcový sloup v podobě stromu s otesanými větvemi.

Současná podoba zámku je z doby vlády Petra Voka z Rožmberka, kdy byl hrad přestavěn na renezanční zámek. Zde je zachována jízdárna sloužící i dnes jako multifunkční síň, s původní freskovou výzdobou.

Druhý objekt, námi navštívený byl Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel je postaven jako síňové dvoulodí zaklenuté sklípkovou ( diamantovou ) klenbou, vynesenou na tři polygonální pilíře což je opět architektonický originál. Historicky významná je i výzdoba obou objektů.

Klášter se stal významným poutním místem, v němž byly uctívány tři  „ zázračné „ sochy, zachráněné po třicetileté válce. Františkáni zde žili až do roku 1950.

Velmi pěkná byla třetí část zájezdu, která nám umožnila prohlédnout si město Bechyni. Projížděli jsme vláčkem s doprovodným výkladem o zajímavostech, památkách i přírodních scenériích, které město obklopují.

Zájezd byl dobře vybrán i připraven. Pěkné bylo přijetí průvodkyněmi Informační služby města, které nás očekávaly a přivítaly. Výklady v objektech byly jasné, srozumitelné, jednání vstřícné, což účastníci kladně hodnotili.

Bylo krásné počasí, spokojenost s průběhem, tedy výlet do Bechyně se vydařil. Těšíme se na další pěkné zájezdy a výlety

 

                                                                                     Eva Jansová